Företagarna
Mark
Publicerad 11 apr 2011 | Aktuellt

Stockholm nästa för unga företagare

6-7 april var det dags för årets regionala UF-mässa, som gick av stapeln på Åhaga i Borås. 600 elever fördelade på 145 UF-företag visade upp sina företag i de gamla lokstallarna.

Duktiga ungdomar från Mark plockade prispengar i sju av elva tävlingskategorier. Alibo UF, Back to the 50's UF och Just Bake it UF får dessutom representera Älvsborg i riksfinalen.

Publicerad 4 apr 2011 | Aktuellt

Ny varning för bluffakturor

Ett stort antal företag har fått en ny variant av bluffaktura från ett företag som kallar sig lokaladelen.se.

Lokaldelen i Sverige AB har vidtagit juridiska åtgärder och vill varna företagare så att de inte av misstag betalar dessa fakturor.

Nya karensregler du måste ansöka

Riksdagen har beslutat om nya regler för karenstid på sjukpenning för egenföretagare från den 1 januari 2013.

Monica Lindstedt ny ordförande i Företagarna

Monica Lindstedt tillträder som ordförande för Företagarna i och med att Jens Spendrup idag föreslagits till ordförande i Svenskt Näringslivs styrelse av dess valberedning.

– Jag ser fram emot att leda styrelsens arbete. Vi har en viktig utmaning inför valet 2014. Våra politiker måste inse att fyra av fem jobb faktiskt skapas hos våra medlemmar i de små och medelstora företagen runt om i Sverige, säger Monica Lindstedt.

Ökat motstånd mot månadsrapporteringstvång

Företagarnas kampanj mot det planerade månadsrapporteringstvånget växer. I förra veckan skrev företrädare för Miljöpartiet på DI Debatt att ett förslag om månadsuppgifter inte får drabba småföretagen. Riksdagsledamoten och folkpartisten Hans Backman har i början av veckan ställt en fråga till Annie Lööf där han undrar "vilket sätt ministern avser att beakta de uppgifter som förts fram angående förslagets befarade stora kostnader" skriver Dagens Opinion.