Tågen måste gå om tillväxten ska gå som tåget
Listan på missnöjesyttringar över SJ:s försämringar när det gäller persontrafiken mellan Sundsvall och Stockholm kan göras lång. Det är uppenbarligen ett problem som engagerar. Det bör det göra!
En väl fungerande infrastruktur och effektiva transporter är av grundläggande betydelse för näringslivet. I takt med att konkurrensen hårdnar, marknaderna förstoras och tjänstesektorn växer i betydelse gäller detta givetvis också persontransporterna. Inte minst viktigt är väl fungerande persontransporter för att förbättra arbetsmarknadens effektivitet och därmed vår möjlighet att rekrytera personal med rätt kompetens. Detta är ett väl känt problem för företagen i vår region.
Det är naturligtvis viktigt för de företag i Sundsvall som har en betydande del av sina kunder eller för den delen viktig expertis i Mälardalen, att den nödvändiga tiden på tåget kan hållas nere så mycket som möjligt, men också erbjuda en väl fungerande miljö för arbete, återhämtning och matintag.
Vi är därför mycket bekymrade över att X2000 nu ersätts av regiontåget X40 på tre avgångar i vardera riktningen Sundsvall-Stockholm. Det innebär i ett slag att man kan ta färre passagerare, att restiden förlängs, att det blir sämre komfort och att man blir utan matservering.
Ett framgångsrikt företagande är nyckeln till tillväxt och välstånd, i Sundsvallsregionen såväl som i Sverige i övrigt. Nio av tio nya jobb har skapats av småföretagen de senaste 20 åren och att få ett ökat företagande och tillväxt i småföretagen är därför avgörande för hur vi klarar finansoron och för den långsiktiga tillväxten. Fungerande järnvägstrafik är en viktig del av detta!
Peter Germer
|
Diana Kapitanska
|
Joakim Lönn
|
Regionchef
|
Ordförande
|
vice Ordförande
|
Företagarna Västernorrland
|
Företagarna Sundsvall
|
Företagarna Sundsvall
|