Sundsvall

Företagarna Sundsvall är en förening inom Företagarna Västernorrland
Bild 1 av 8

Sommarfest med företagarperspektiv - Svartvik

En sommarfest för företagare i den natursköna miljon kring Svartviks Herrgård lockade ett 30-tal företagare inkl medarbetare och familjemedlemmar den 22 juni.

 

Sommarkvällen inleddes med en rundvandring med sakkunnig guidning av Ulrika Stenbeck Lönnquist och Raimo Lundberg från föreningen Svartviksdagarna. Svartvik var ursprungligen lastageplats för Kungliga Strömmingskommittén och Ulrika och Raimo berättade för oss om hur James Dickson och Co kom till platsen och hur sågverk anlades på platsen för att ta emot timmer som flottats längs Ljungan. Dickson byggde också herrgården och även kyrkan. Köksträdgården från 1850-talet har man kunnat återskapa via fotografier från den tiden.

Ulrika och Raimo tog oss även med till den enda bevarade arbetarbostaden som finns kvar, den s.k. Gillska stugan,som fått namnet från Teresa Gill som bodde där tillsammans med sin son Allan. Ursprungligen låg här 6 liknande arbetarbostäder intill varandra men idag återstår endast denna som idag kan te sig ganska pittoresk med pärlspont och andra attribut som idag är så populärt i den lantliga inredningsstilen. Men på 1850-talet var det allt annat än pittoreskt och Ulrika kunde guida oss så att vi nästan kunde föreställa oss hur sjukdomarna frodades och hur smutsigt det kunde te sig. Två familjer inkl även s.k, löskarlar bodde vid i stugans två rum i mitten av 1800-talet. Idag är det lika stort som en normal campingstuga.

Efter rundvandring och lite om Medelpads sågverkshistoria så var det så dags att återvända till herrgården. Tyvärr regnade strax innan vår ankomst så vi kunde inte sitta på den nybyggda altanen/uteplatsen. Men istället fick vi sitta i de vackra lokalerna i herrgården istället.

Diana Kapitanska, ordförande i Företagarna Sundsvall hälsade alla välkomna och berättade helt kort om Företagarnas organisation och informerade också om Företagarnas kongress i Västerås i början av månaden. Alla deltagare fick en chans att presentera sig själva och sina företag.

Information gavs också om kommande aktiviteter som resa till Warszawa i slutet av september (mer information kommer inom de närmaste dagarna via e-post) samt  uppmaning om att söka fondmedel ur Företagarnas fonder och även föreslå företag till Årets Företagare! Vi behöver mer förslag på företagare och företag till priset Årets Företagare som delas ut den 16 september på Sundsvall Business Awards.

Personalen på Svartviks Herrgård hade dukat upp en helt fantastisk sommarbuffé med mycket smått och gott - så gott att undertecknad inte ens orkade med efterrätten...

Trubaduren Fredrik Hallin underhöll också under middagen med skön musik.

Längst ned finner du länkar till såväl Svartviks Herrgårds Restaurang som Föreningen Svartviksdagarna och Svartviks Industriminnen samt även länk till vår trubadur Fredrik och FH Music Production.

Test och bild: Lisbeth Zetterberg, Z-Consulting