Västernorrland

Föreningar i Västernorrland

VARNING - Bluff telefonilösningar genom JSK

Företaget JSK-förvaltning alt JSK-invest har under senaste året (åren?) varit verksamt i Gävleborg och Dalarna. Nu vet vi att de ”gör affärer” i Uppland och i Värmland.

Affärsidén är att JSK besöker SME-företag med social och trevlig försäljare som säljer in telefonilösningar och i flera fall tror man, på uppdrag av Telia. (När företaget startade under ett annat namn, hade man tydligen uppdrag åt Telia, uppdrag som sedan återtogs).

Eftersom upplägget verkar seriöst och förmånligt så skriver företagaren på ett avtal, vissa företagare har då sett att faktureringen säljs vidare till finansbolag. Eftersom detta inte är ovanligt har företagaren inte reagerat, andra har överhuvudtaget inte uppmärksammat detta. I avtalet står dessutom att företaget tecknat sig för en ”kommunikationsenhet” ingenting om vilka tjänster som ska ingå i denna enhet enligt förda diskussioner.

Kort efter besöket börjar fakturorna komma, dock ingen telefonilösning. Ingen växel, inga mobiltelefoner eller vad man nu diskuterat ska ingå i köpet. Det man så småningom erhåller är en vanlig telefon, Duro eller Panasonic med ett värde av max 1.000 kr.

Finansbolaget vill inte lösa de ingångna avtalen trots vilseledande uppgifter från JSK. I och med att företaget hämtat ut telefonen har man gjort ett leveransgodkännande enligt finansbolagen.

De finansbolag vi hittills känner till som har tecknat avtal med JSK är Nordea Finans Sverige AB, SG Equipment, Wasa Kredit, de Lagelanden och 3 step IT.

Företagarna i Dalarna har haft kontakt med ett 20-tal företagare plus en handfull i Gävleborg och Uppland. Några företagare har drivit civilrättsliga processer och i vissa fall förlikats med finansbolaget. Beloppen finansbolagen kräver är i regel på över 100.000 kr.

Två finansbolag har stämt två företagare, de ärendena ska snart upp i Tingsrätten, enligt adv med prejudicerande domslut.

Peter Germer, regionchef