Bild 1 av 1

Nominerade till Årets Företagare 2011

Utdelare: Företagarna Umeå. Utmärkelsen delas ut till den företagare som under året utfört en utmärkande prestation och genom sin personlighet fungerat som inspirationskälla och förebild för andra företagare. Årets Företagare ska äga och aktivt driva företaget som sin huvudsakliga sysselsättning och kunna visa upp god lönsamhet och avsaknad av betalningsanmärkningar. Den som får priset ska också ha visat upp extra kreativitet, företagsamhet och ledarskap.

DE NOMINERADE:

Stefan Andersson och Sara Sandström Nilsson, Galleri Andersson/Sandström
Stefan Andersson och Sara Sandström Nilsson har genom hårt och målmedvetet arbete lyckats fästa ett konstgalleri från Umeå på världskartan. Trots att konstbranschen är smal och ekonomiskt osäker expanderar Galleri Andersson/Sandström och blir Sveriges största galleri. Med återkommande kunder i Nordamerika, Sydamerika, Asien och större delen av Europa är företaget unikt i Umeå i sin storleksklass. Den kulturella trovärdigheten bevisas av att de valts in i viktiga statliga styrelser såsom Moderna Museet, Statens Kulturråd och BildMuseet och Umeå Universitet. Galleri Andersson/Sandström ger Umeåborna tillgång till fria konstupplevelser utöver det vanliga.
www.gsa.se

Lars och Per Åkerlund, DUÅ
Bröderna Lars och Per Åkerlund öppnade delikatessbutiken DUÅ 2007. Ryktet om tvillingbröderna och deras entusiasm för mat spred sig snabbt i Umeå, trots att de bestämde sig för att inte lägga en krona på annonsering. De har utvecklat sitt koncept helt enligt planerna med att erbjuda säsongens råvaror kombinerat med matlagningsaktiviteter. Är det några personer som ser till att vi får en saluhall i Umeå så är det tvillingarna Åkerlund. Deras brinnande engagemang för kvalitet och breda kunskap kring mat berikar Umeås matkultur.
www.duaumea.se

Bernt och Ingrid Nygren, Bernt & Ingrid Nygren Holding AB
Bernt och Ingrid Nygren köpte en taxi i mitten av 80-talet och började bedriva verksamhet i liten skala. I dag omsätter deras bolag Bernt & Ingrid Nygren Holding närmare 300 miljoner kronor. Taxibilarna vi ser från Umeåtaxi är bara en väldigt liten del i deras verksamhet. Företaget förser bland annat Karlstad, Kramfors och Uppsala med telefonväxel för taxiverksamhet. Bernt och Ingrid Nygren har alltid sett möjligheterna och förstått vikten av att ha en stort kontaktnät. De menar att det fortfarande finns mycket kvar att göra, idéerna slutar inte komma och visionerna försvinner inte.
www.umeataxi.se

 

Misstagens mästare går till sjöss

Välkommen ombord på årets bästa möjlighet att träffa gamla och nya kontakter, låta dig inspireras och lära dig nytt, ha trevligt och göra affärer!

VIP-paketet

Nu kan du som vill stötta vårt arbete lite extra få ta del av vårt VIP-paket som innehåller flera fina förmåner!

Fråga rådgivningen

Ibland kan det vara svårt att ha koll på alla regler för företagare. Som medlem i Företagarna kan du få hjälp av vår juridiska rådgivning!