Västerbotten

Föreningar i Västerbotten

Företagare arbetar generellt mera och tjänar mindre

Ingen vet med säkerhet hur framtiden ser ut. Vart utvecklingen går kan ingen varken styra eller förutsäga. Men en sak är säker – framgångsrikt ny och småföretagande är nyckeln till tillväxt och välstånd eftersom de tidigare motorerna i ekonomin – storföretagen och den offentliga sektorn - inte fungerar längre när produktionen av kostnadsskäl i hög grad flyttas ut och skattetaket har nåtts.

Företagande är alltså en huvudfråga för framtiden. Men här har Sverige problem. Vi har för få företagare. Alltför ofta i Sverige pratar vi om företag och nyföretagande utan att lyfta fram att det bakom varje företag finns en företagare av kött och blod, som satsar tid, pengar och ofta också sätter sin personliga trygghet på spel genom att sätta sitt hus eller lägenhet som säkerhet för den finansiering som krävs.  Och allt detta för en förhållandevis låg lön.

En ny rapport från Företagarna visar att den genomsnittliga företagaren arbetar omkring fem-sex arbetsveckor per år mer än en normal heltidsanställd. D.v.s. som en anställd helt utan semester. Företagaren får dessutom i genomsnitt en låg timlön. Den genomsnittliga företagaren tjänar 160 kronor per timme innan skatt och arbetsgivaravgift, jämfört med 220 kronor för den genomsnittlige anställde. Dessutom är företagarnas inkomster mycket mindre säkra än arbetstagarnas och varierar därför kraftigt mellan åren.

Med dessa fakta i botten är det inte så konstigt Sverige ligger i botten i Europa vad gäller andelen företagare av den arbetsföra befolkningen, som nr 29 av 33 länder. Genomsnittet i Sverige är 6,9 % och här i Västerbottens län 5,5 %. Den genomsnittliga länssiffran döljer dock stora skillnader. I den bästa företagarkommunen i länet, Bjurholm är andelen 12,3 % och i den sämsta företagarkommunen, 4,2 %. Visst finns det många orsaker till att det kan variera, t.ex. andelen offentligt anställda av den arbetsföra befolkningen, men här borde det verkligen finnas skäl till benchmarking mellan kommunerna.

Varför har man så stor andel företagare i vissa kommuner än i andra?
De stora skillnaderna mellan olika kommuner visar också att det verkligen spelar roll vad man gör på lokal nivå. Attityderna till företagande, den kommunala byråkratin och handläggningstiderna, samverkan mellan skolan och näringslivet, att den offentliga upphandlingen är anpassade till de små företagens situation och att kommunen INTE konkurrerar ut privat verksamhet med skattesubventionerade medel är alla delar för att få fler företagare och växande företag. 

För att locka fler att bli företagare och fler att våga expandera sina företag, måste det både bli enklare, lättare och mer lönsamt att vara företagare. Tillsammans kan vi påverka det nationella regelverket och driva på för t.ex. lägre arbetsgivaravgifter som gör det billigare och mer lönsamt att anställa. Men också på lokal nivå finns som sagt mycket att göra. Varje timme i mindre byråkrati och administration kan bli en timme mer av lönsamt arbete, eller möjligen en timme mindre arbete.  

Dessa förändringar är vad Västerbotten och Sverige behöver!

 Företagarna Västerbotten
Torbjörn Halvardsson
regionchef

Ändring av medlemsuppgifter

Har du flyttat eller vill ändra dina medlemsuppgifter? 

Nätverkskatalogen

Här finner du nätverkskatalogen för Företagarna Region Västerbotten i digitalform.

Convoy

Vi bidrar till ett ökat företagande!

Nyföretagare se hit!

Välkommen till NyföretagarCentrum Umeå!
Vi ger dig kostnadsfri, personlig och konfidentiell rådgivning om du funderar på att starta företag. Vi är experter på företagande, och efter vår rådgivning är du väl förberedd för livet som egenföretagare. Kontakta oss redan idag!