I dagarna kom beskedet att Skåne Nordväst och Swedavia AB har träffat en principöverenskommelse som innebär att driften på Ängelholm Helsingborg Airport säkerställs. Kommunerna kommer inom kort sälja flygplatsen vidare till det regionala näringslivet företrätt av PEAB AB. En lösning som Skåne Nordväst tillsammans med näringslivet arbetat fram.
Flygplatsen är viktig för näringslivet, besöksnäringen och alla som bor i nordvästra Skåne. Genom affären säkerställs att flygplatsen finns kvar och samtidigt skapar det fascinerande utvecklingsmöjligheter för flygplatsen. Vad innebär det för dig? Kom och lyssna till spännande föreläsare och mingla med företagare från regionen. Vi har skapat ett informativt och intressant program för dig som är företagare i Helsingborgs regionen.
Bjud gärna med kollegor och affärspartners. Boka in den 23 september i kalendern och gör anmälan redan idag.
Varmt välkommen!
Anette Berggren, Annika Gigel, Tomas Karlsson, Janne Lundén, Christer Persson, Claes Sjöland, Folke Straube och Ina Zachhau
Program
Lunch finns att köpa i restaurangen innan företagarträffen
13.15 Inledning av konferencier Anne Wilson, känd från Let´s Dance
13.25 En resa genom juridikens djungel om avtal
Advokaten Magnus Ramberg, Advokatfirman Lindahl
13.55 Vilka förändringar får revisionsplikten och sänkning av aktiekapitalet för företaget?
Revisor Henrik Nilsson, Ernst Young
14.45 ”Möjligheternas Region”
Mats Paulsson, vd Peab och Jan-Inge Hansson, kommundirektör, Ängelholms kommun informerar och samtalar kring framtiden och utvecklingen av Ängelholm Helsingborgs Aireport
15.30 Mingel med tilltugg
16.30 Slut
Tid 23 september, klockan 13.15 -16.30
Plats Hotel Erikslund i Ängelholm
Kostnad 120 kr exkl moms/deltagare
Anmälan gör du på www.anmalanforetagarna.se senast den 21 september. Begränsat antal platser, obligatorisk anmälan och anmälan är bindande.
Välkommen!