Stockholms län

Föreningar i Stockholms län
Bild 1 av 1

Företagarnas roadshow på Växtplats Järfälla

Den 5 oktober arrangerades Växtplats Järfälla, en näringslivsmässa för alla som driver företag, bor eller arbetar i Järfälla. Årets tema var varumärket Järfälla – hur vi tillsammans ska sätta Järfälla på kartan. Ett hundratal lokala företagare ställde ut på mässan, lyssnade på föredrag och knöt kontakter.

- Det viktigaste för oss här är kontakten med andra företagare i kommunen. Jag har varit och organiserat mässan sedan den startade för ungefär 10 år sedan, säger Kristina Berghald från styrelsen i Företagarna Järfälla.

 

Frukostmingel

HTS gymnasiet bjöd på frukost och agerade mässvärdar. HTS står för Handel, Tjänster och Service och skolan är en kommunal gymnasieskola där eleverna får förbereda sig för arbete eller eget företagande.

 

Bland utställarna fanns bland annat Årets Företagare 2011 i Järfälla,  Lars Olof Svensk och Ann-Charlotte Svensk, Aom Assistans AB. Aom Assistans  verksamhetsområde är öppna sociala insatser för personer med funktionshinder.

Kristina Berghald & Bo Lastell, Företagarna Järfälla
Kristina Berghald och Bo Lastell från styrelsen i Företagarna Järfälla

    

           

 

Lars Olof Svensk och Ann-Charlotte Svensk
Lars Olof Svensk och Ann-Charlotte Svensk

Under den välbesökta frukosten nätverkade utställarna med varandra och lyssnade till olika talare. Bland annat intervjuades kommundirektör Elisabeth Särenfors av dagens konferencier, kultur- och fritidsdirektör Torbjörn Neiman.
- Jag är glad och stolt över möjligheten att få vara kommundirektör i just Järfälla sade Elisabeth Särenfors.

 

Informationschef på kommunledningskontoret, Mats O Johansson, talade om varumärket Järfälla. Järfälla ska öka med 25-30 000 invånare på 25-30 år och Mats menar att ett bra varumärke attraherar besökare som attraherar företagare vilket attraherar nya invånare. Varumärket är vad var och en upplever.
- Bilden av Järfälla definieras externt men byggs internt, sa Mats O Johansson.

 

Trafikverkets projektledare Pia Andersson informerade om Förbifart Stockholm som ska bli en ny sträckning för E4 väster om Stockholm som ska förenkla vardagen och skapa möjligheter för fortsatt utveckling i en starkt växande region.
- Vi knyter ihop regionen med bostäder i södra delen och arbetsplatser i norra delen, sa Pia Andersson.

Elisabeth Särenfors & Torbjörn Neiman, Järfälla kommun
Elisabeth Särenfors & Torbjörn Neiman, Järfälla kommun

 

Mats O Johansson, Järfälla kommun
Mats O Johansson, Järfälla kommun

 

Pia Andersson, Trafikverket
Pia Andersson, Trafikverket

 

Järfälla kommun delade ut miljödiplom till Järfällahälsan och SHT. Järfälla kommun erbjuder ett miljöledningssystem anpassat för små och medelstora företag: Järfälla kommuns miljödiplom. Företag ges stöd och utbildning för att utveckla sitt miljöarbete och erhåller ett miljödiplom. Miljödiplomeringen är även kommunens verktyg för att minska miljöpåverkan från den egna organisationen. Läs mer om miljödiplomeringen >>

Nya medlemmar

Bo Lastell ordförande i Företagarna Järfälla utlyste två tävlingar. Den ena innebar att två av de mässdeltagare som anmälde sig som nya medlem till Företagarna under mässan vinner varsin mobiltelefon med ett års abonnemang från Tele 2. Vinnarna blev Sune Ringström, Järfälla Optik och Petri Huila, Webbplats.Nu.

 

Den andra tävlingen innebar att bli utsedd till årets bästa utställare och vinnare blev restaurangen Sang Thai som serverade Thaisoppa på mässan.

 

Dagen var välbesökt och gav många tillfällen till nätverkande och samtal med presumtiva medlemmar.

Bo Lastell, Företagarna Järfälla
Bo Lastell ordförande i styrelsen i Företagarna Järfälla

Frukostmingel på Växplats Järfälla

Växtplats Järfälla

Växtplats Järfälla

roadshow 2011 i Järfälla