Det är en stor världsnyhet i det lilla formatet. Den portabla rökutsugen är lätt att använda, till skillnad från de ansiktsmasker som hittills varit det enda skyddet mot farlig inandningsluft.
Eva är sedan 1995 hantverkare med en egen ateljé intill hemmet på Ekerö. Här gör hon fönster, tavlor och smycken samt ger kurser i så kallad ”tiffanyteknik”.
- När man jobbar med tiffanyteknik fogar man samman färgade glasbitar med kopparfolie som löds ihop med tenn, berättar Eva.
Blev sjuk
Många ämnen som uppstår då man löder eller limmar och kommer ut i luften, kan vara skadliga, men eftersom de är både osynliga och luktfria är de mycket svårt att upptäcka – och skydda sig mot.
Och det var först när Eva Anundi blev sjuk av ångorna från lödröken och fick problem med näsblod, yrsel och trötthet, som hon påbörjade sökandet efter en fläkt. Ett sökande som pågick i flera år.
- Jag kontaktade Sveriges största järnaffärer och de hjälpte mig att kontrollera att det inte fanns någon rökutsug i hela världen, trots att så många människor arbetar med metaller av olika slag. Då bestämde jag mig för att tillverka en rökutsug själv, berättar Eva Anundi och håller upp sin uppfinning.
-” Det kan inte vara sant att det inte finns” var min drivkraft när jag jobbade med att konstruera den, säger hon.
Den första prototypen bestod av en låda av glas med en fläktmotor, ett eluttag, för t ex lödkolv och en ON/OFF knapp som lyser röd då rökutsugen och eluttaget är aktiverat.
Fick diplom
Sedan anlitade hon en industridesigner och gjorde en prototyp som hon har fått patent på och som även är godkänd hos Arbetsmiljöverket.
Men att i detta sammanhang använda ordet ”hobbyfläkt” är lite missvisande eftersom det inte handlar om en fläkt som vispar runt i luften. AirAware fungerar som en rökutsug som minskar koncentrationen av de farliga gaser, ångor och rök som bildas vid lim- och lödningsarbetet. Den tar hand om ångorna och fördelar sedan ut dessa genom rummets vanliga ventilationssystem, inga installationer behövs för den.
Genom fönstret
AirAware kan också förses mes en ventilationsslang för att leda bort oönskade ångor, direkt till ventilationssystemet eller ut genom ett fönster.
- Airaware tillverkas i Kina av ett svenskt företag och jag har nyligen börjat samarbeta med ett företag som ska marknadsföra den.
Första gången Eva Anundi visade sin uppfinning för en större publik var på Internationel Innovationshow i Warzawa oktober 2010. Där erhöll AirAware silvermedalj och ett fint diplom. Den blev uppmärksammad och mycket uppskattad och därefter startade lanseringen, både i Sverige och internationellt.
Fascinerad av glas
AirAware har patent och är varumärkes- och mönsterskyddad i 127 länder.
- Det är mycket spännande, tycker Eva Anundi som av en slump började arbeta med glashantverk. Hon råkade slå sönder en fönsterruta och hos glasmästaren såg Eva ett vackert konstglasfönster, och frågade om hon kunde få köpa det, men glasmästaren erbjöd att lära upp Eva, så hon själv skulle kunna göra sitt fönster. Eva tog chansen och lära sig glashantverket. Sedan har Eva vidareutbildat sig vid två tillfällen hos en glaskonstnär i USA.