Stockholms län

Föreningar i Stockholms län
  • Cecilia Ludvin, ordförande i Företagarna Haninge. Foto:Jenny Puronne Jansson, Slottstudion.
Cecilia Ludvin, ordförande i Företagarna Haninge. Foto:Jenny Puronne Jansson, Slottstudion.
Bild 1 av 1

Egna avtal minst lika bra som kollektivavtal

Egna och flexibla lösningar för de anställda, anpassade efter kollektivavtalets lönenivåer och innehåll, kan fungera minst lika bra för småföretag.
Det anser Cecilia Ludvin och två andra medlemmar i Stockholms län som vi intervjuat apropå rapporten Småföretagen och kollektivavtalen som visar att 60 procent av småföretagen med upp till 49 anställda inte har kollektivavtal. Minst stöd för kollektivavtal är det i Stockholms län.

 

 I rapporten Småföretagen och kollektivavtalen har Företagarna undersökt hur inställningen är till kollektivavtal. Sifo har intervjuat 4 150 företagare och i rapporten från Analys & Opinion framkommer att den främsta anledningen till att företag väljer att inte ha kollektivavtal är att de saknar tillräcklig flexibilitet. Avtalen är framförhandlade med de stora företagens situation som utgångspunkt vilket gör att de blir otympliga att hantera för de små företagen.

Högre löner
Cecilia Ludvin hör till de småföretagare i Stockholms län som inte har kollektivavtal. Hon driver personalrestaurangen Köket Amiralen på Muskö med tre anställda.
- Jag har sett på kollektivavtalet och ger mina anställda några procent över avtalet vilket betyder att de får mellan 1000 och 3000 kronor mer i månadslön.  Jag tycker vår lösning fungerar bra och mina anställda känner sig trygga med vår överenskommelse.
De har tillgång till Garants sjukförsäkring som Cecilia kan erbjuda i och med sitt medlemskap i Företagarna.

- Den är mycket förmånlig och vad gäller arbetsmiljön håller jag mig till arbetsmiljölagen där det finns tydligt reglerat vad jag har för skyldigheter, säger Cecilia och påpekar att hon tycker att det är bra att kollektivavtal finns för större företag och som utgångspunkt för det egna avtalet.
- Det lägger en nivå för lönerna och annat som är bra att utgå ifrån i våra samtal, säger Cecilia Ludvin.

Tvingas in i det
Det är störst problem  med kollektivavtal i uppdrags- och byggbranschen, enligt rapporten. Walter Engelhardt som har drygt 12 anställda i sitt företag Weicon AB som är moderbolag till Lassfolks Plåt & Maskin AB, skulle helst vilja ha ett eget, flexibelt avtal för de anställda.
- Men vad gör man? Vi är tvingade av branschen att ha kollektivavtal fast vi skulle kunna ha ett minst lika bra eget avtal. Men det får vi inte ha. Det är en ruskig massa bestämmelser i branschen och kollektivavtalet är ett sätt för oss att se till att vi följer alla, säger Walter Engelhardt

Han tror att de flesta som driver ett företag vill göra det på ett ”schysst sätt” och att företagaren därför skulle kunna få förtroendet att slippa tvingas in i kollektivavtal.

Flexibilitet viktig
Rapporten ger honom också rätt, för där konstateras att de företagare som ingår i undersökningen och som har kollektivavtal anger att det största problemet är just bristande flexibilitet. Det är endast en liten andel av företagarna som anger högre lönekostnader och högra försäkringskostnader som ett problem. Men anledning av detta måste företag som inte har kollektivavtal betraktas som lika seriösa, fastslås i rapporten.

Krav från kommunen
Inge Stüffe har inga anställda i sitt företag Alaté, men har haft det tidigare och anser att kollektivavtalen ska vara frivilliga och inte tvingande.
- Botkyrka kommun har tidigare krävt att man som företagare ska ha kollektivavtal för att få vara med i upphandlingarna och det är både skamligt och lagvidigt. Man får inte göra det, men det visar hur starkt kravet är på oss företagare, säger han.
Inge Stüffe anser att det ska vara frivilligt med kollektivavtal.
- Ingen vinner på otrygga anställningsavtal. Med kollektivavtalet har man ingen flexibilitet och kan till exempel inte belöna sina anställda utan att det blir på bekostnad av andra, säger Inge Stüffe.