• Hans Klippmark, Maria-Delíce Fredriksson och Jessica Mella Nilsson
Hans Klippmark, Maria-Delíce Fredriksson och Jessica Mella Nilsson
Bild 1 av 1

Jukkasjärvi Sockens Belysningsförening

Stina och Jessica från Företagarna och Maria Delíce Fredriksson från Lapplands Lärcentra besökte Hans Klippmark, VD på JBF.

Oj, vad vi fick lära oss mycket om denna marknad. Inte nog med att JBF äger sitt egna nät i Jukkasjärviområdet, Kurravaara och Vittangi, man sköter även om LKAB´s befintliga nät som finns inne i centrala Kiruna.
Företaget har 10-talet anställda som finns inne på kontoret men även ute på fältet med lokaler även i Kauppinen.

Vi fick även här med oss en insikt i vilken utbildningsgrad som finns i företaget, vilka krav man har osv. LKF´s utbildning i Jokkmokk var den som utbildat en del anställda. Dock finns ett rekryteringsbehov hos JBF framöver även om det inte är i jättestor skala.

FOTO:Thinkstock

Bluffakturor

Företagarna har sammanställt en checklista för hur du ska göra om du har fått en bluffaktura.

Styrelse

Här finns styrelseförteckning med kontaktuppgifter

Vill du maila någon av våra ledamöter?
Klicka bara på deras namn!

Företagsbesök

Under ett verksamhetsår görs en lång rad företagsbesök runt om i kommunen.

Det kan vara besök som görs från Företagarna eller tillsammans med någon annan.
Vi försöker så gott det går dokumentera dessa.