Bild 1 av 5

Nätverksmöte 24 nov

Premiär på mötet var meny á la HABO. Öring på en grönsaksbädd med en läcker sås dekorerad med vinbär. Kulpotatis med skalen på –en läckerhet.  Därefter kaffe med choklad från La´ Gott. Alla råvaror lokalt producerat. Kvalitet av högsta klass.

Valet av öring!  75% av öringbeståndet i  Vätternreproduceras  i åar som ligger i Habo kommun.

Lars Arvidsson Smålands Turism berättade om sina erfarenheter från liknande projekt.

Alla idéer som samlats under hand måste struktureras. Val av strategi på kort och lång sikt ligger som nästa steg. På kort sikt arbetar vi som hittills i nätverket och med målet att göra ett ännu bättre resultat 2010.

Du som läser detta gör ett besök på portalen www.upplevhabo.se. Portalen är till sin form grunden för en vidare utvecklig. Ständig  förbättring är ett ledord.

Energin i samarbetet inom nätverket är stor och framtidstron finns.

Företagarna Habo

Projekt Turist i Habo

Relaterade dokument

Vi verkar lokalt

Företagarna i Habo vill jobba för en ökad kontakt och samverkan mellan företagen. Vi tror att detta kan stärka konkurrenskraften hos ortens företag.