Vi använder cookies för att förbättra upplevelsen av vår webbplats. Läs mer om cookies.

Jag accepterar

Ta chansen att hitta dina nya medarbetare!

Ett av de största tillväxthindren kan vara att det är svårt att hitta rätt och kompetent arbetskraft. Jobbsökarna gör det lättare för företagare att rekrytera nya medarbetare.

Jobbsökarna, Företagarnas gemensamma projekt med Arbetsförmedlingen, med en grund i småföretagares missnöje med rekryteringsservicen från AF, blev en stor succè. Så pass att det nu avslutade projektet blivit en arbetsmetod hos AF. Det handlar om att utvalda arbetsförmedlare jobbar med uppsökande verksamhet direkt mot småföretagare.

Jobbsökarna hittar dolda jobb.

Företagarna har genomfört en undersökning som visar att de flesta företagare inte använder sig av Arbetsförmedlingens tjänster. Anledningarna är många. Nu tänker vi om. Sedan vi startade pilotprojektet Jobbsökarna i maj 2013 har vi hittat och tillsatt mängder av jobb i hela Sverige. De företagare som har deltagit i projektet är dubbelt så nöjda som övriga arbetsgivare. Jobbsökarna har varit ett lyckat projekt och växt till att bli ett nationellt projekt som nu även implementerats in i Arbetsförmedlingens ordinarie verksamhet. Vi förbättrar och utvecklar samarbetet mellan Arbetsförmedlingen och företagen. Servicen betalar du redan för genom skattsedeln och medlemskapet i Företagarna.

  • Snabb och kompetent rådgivning av just ditt behov.
  • Korta ledtider, det ska gå fort när du väl har bestämt dig.
  • Hjälp med bl a lönestöd, anställningsformer, att formulera rekryteringsannons och att hitta lämpliga kandidater.

Hitta din jobbsökare här:

 

Gävle:

Ove Brinkheden
Telefon: 010-487 36 95
E-post: ove.brinkheden@arbetsformedlingen.se

Lars Tallberg
Telefon: 010-488 24 58
E-post: Lars.tallberg@arbetsformedlingen.se

Sandviken, Hofors, Ockelbo:

Elin Dufva
Telefon: 010-488 33 83
E-post: elin.dufva@arbetsformedlingen.se

Hudiksvall:

Elisabeth Lindberg
Telefon: 010-487 24 60
E-post: elisabeth.lindberg@arbetsformedlingen.se  

Nordanstig:

Kerstin Falk
Telefon: 010- 486 29 57
E-post: kerstin.falk@arbetsformedlingen.se

Ljusdal:

Thomas Nilsson
Telefon: 010-487 38 26
E-post: thomas.nilsson@arbetsformedlingen.se

Söderhamn:

Ulf Marcusson
Telefon: 010-486 71 61
E-post: ulf.marcusson@arbetsformedlingen.se

Bollnäs, Ovanåker:

Robin Sehlin
Telefon: 010-488 08 75
E-post: robin.sehlin@arbetsformedlingen.se

Relaterat innehåll