Jag har precis köpt en bil för att använda i företaget. Om möjligt så kommer jag även använda den privat. Eftersom jag kommer köra väldigt lite privat, men fler gånger än tio per år (ca 800 mil i tjänsten och 200 mil privat), så funderar jag på annat upplägg.
De upplägg jag funderar på är:
- Hyra bilen från företaget och betala marknadsmässigt. Bilen är ganska dyr så det jag funderar på att betala är 150-200 kr per mil, hantera det som hyra och även betala moms (ingår i de 150-200 som företaget debiterar mig som privatperson).
- Dela på samtliga kostnader inklusive värdeminskning, dvs. 1/5 privat och 4/5 i företaget. Även detta skulle då hanteras som hyra, med momsbetalning till staten om det krävs.
Är dessa upplägg ok för att slippa förmånsbeskattning? Om de inte är det så överväger jag att inte alls köra privat eftersom jag ändå har en till bil och MC. Skulle jag tillämpa normal bilförmån så skulle jag betala 10 000 kr netto för 20 mil per månad, vilket det naturligtvis inte är värt. Tips? Rekommendation?
Kan jag kalla det biluthyrning? Får jag dra (halva) momsen vid inköpet? Vid försäljning - ska staten bara ha in halv moms då bara halva momsen är avdragsgill vid inköp, eller skall de ha full moms ändå?