Ros för ROT och RUT

ROT- och RUT-avdraget har skapat minst 12 000 nya jobb och genererat miljarder i statskassan. På varje krona som man betalar ut för ROT-avdraget får man 1,5 till 2 kronor tillbaka.

– Det kan knappast bli bättre – alla vinner på avdragen. Nya företag har startat, svartjobben har blivit vita och staten går med plus, säger Företagarnas vd Anna-Stina Nordmark Nilsson

Avdragen har även andra positiva effekter. Till exempel mer investeringar i energibesparing och att skapa självkänsla för alla dem som jobbar med olika hushållstjänster och verkligen är ambitiösa yrkesmän/kvinnor – och inga pigor.
 
– Som rapporten visar kan de positiva effekterna vara än större, uppemot 35 000 nya jobb. Vi har dock genomgående valt att räkna försiktigt, säger Anna Stina Nordmark Nilsson.

Rapporten visar också att framför allt RUT-jobben ökat i mycket snabb takt under hösten, och att ökningen fortsätter. Potentialen för nya jobb och nya företag är mycket stor på hemservicesidan.

– Det är därför både mycket beklagligt och hotande för en hel bransch att oppositionen planerar att avskaffa RUT-avdraget vid en eventuell valvinst. Istället vore det önskvärt att utvidga avdraget till fler tjänsteområden, säger Anna Stina Nordmark Nilsson.

För ytterligare information

Anna-Stina Nordmark Nilsson, vd 070-526 50 00
Lars Jagrén, chefekonom, 0704-97 17 60

Ladda hem pressmeddelandet

Bestrid bluffakturorna!

Hela 16 procent av småföretagarna i Sverige har drabbats av bluffakturor, enligt Företagarnas senaste Småföretagsbarometer. Nu får företagare chansen att diskutera bluffakturor när Företagarna lanserar facebooksidan Bestrid bluffakturorna.